fbpx

Dāņu valodas izplatība

 

Skatoties no skaitļu perspektīvas sākotnēji nešķiet, ka dāņu valodas apguve ir pragmatiskākais lēmums. Dāņu valodā pasaulē runā apmēram 5,5 miljoni iedzīvotāju, un tas ir ievērojami mazāk nekā Ņujorkas iedzīvotāju skaits. Vienlaikus dāņu valodā runā piecas reizes vairāk cilvēku nekā latviešu valodā.

Dāņu valoda ir oficiālā valsts valoda Dānijā un Fēru salās, bet tajā runā arī Grenlandē, Islandē, Vācijā. Dāņu valodas runātāju kopienas ir Zviedrijā un Norvēģijā, ASV, Kanādā un Argentīnā. Tāpat dāņu valoda ir viena no Eiropas Savienības un Ziemeļu Padomes oficiālajām valodām.

Dāņu, zviedru un norvēģu valodu savstarpējā saistība

 

Dāņu valoda pieder pie ziemeļģermāņu valodu grupas, kas veidojušās no sennorvēģu valodas. Šeit pieder arī norvēģu un zviedru valoda, un tiek uzskatīts, ka, apgūstot vienu no šīm valodām, arī citas vismaz pamata līmenī ir saprotamas, savukārt dāņu un norvēģu valodas rakstības ir ļoti līdzīgas. Tāpēc sāc ar vienu no šīm valodām, un pārējās apgūt jau būs pavisam vienkārši. Šo valodu zināšanas pavisam noteikti paver durvis uz plašākām iespējām darba tirgū, izvēloties dzīvot kādā no Skandināvijas valstīm.

Iepazīsti laimīgākās valsts pasaulē dzīvesveidu un kultūru

 

Gleznainā Dānija nemainīgi tiek ierindota starp vienu no laimīgākajām valstīm pasaulē, kas nav bez pamata. Dānijas dzīves līmenis ir viens no augstākajiem pasaulē. Šī valsts lepojas ar savu labklājību, sociālo aizsardzību, rūpēm par vidi un ilgtspējību. Pilsētu dizains ir funkcionāls un pielāgots ērtam, labbūtību veicinošam dzīvesveidam. Kopenhāgena, piemēram, tiek uzskatīta par vienu no labākajām pilsētām kvalitatīvas, labas pārtikas cienītājiem un aktīviem velobraucējiem.

Lai gan Dānijā var itin labi iztikt ar angļu valodas zināšanām, kas tur ir augstā līmenī, vislabāk valsti, tās sabiedrību un kultūru tomēr ir iepazīt caur vietējo valodu. Piemēram, tikai apgūstot dāņu valodu, var pilnībā izprast pasaulslaveno dāņu dzīvesveida raksturojošo jēdzienu hygge, kas tiek saistīts ar askētisku dizainu, mājīgu, sakārtotu vidi un mierīgu, harmonisku, nepārsātinātu atmosfēru apkārt. Taču vārdu hygge var sastapt arī tādās frāzēs kā Hyggeligt at møde dig (Prieks iepazīties!) un Hyg jer (Jūties kā mājās!), ļaujot uztvert vārda dziļāku nozīmi.

Studijas Dānijā

 

Dānija pastāvīgi tiek iekļauta desmit labāko Eiropas valstu sarakstā, lai iegūtu augstāko izglītību, tostarp ārvalstu studentiem. Dānijā ir viena no modernākajām, inovatīvākajām un attīstītākajām sabiedrībām pasaulē, un šis drosmīgais inovācijas gars jūtams arī izglītības sistēmā. Dānijas universitātes veicina personīgo iniciatīvu un problēmās balstītu mācīšanos, apvienojot tradicionālās lekcijas ar industriālajām praksēm, kas ļauj praktiski pielietot studijās iemācīto un sagatavo studentus globālā darba tirgus vajadzībām. Dānijā jo īpaši augstā līmenī ir studijas, kas saistītas ar zinātni un tehnoloģijām, nodrošinot pēc tam konkurētspēju darba tirgū kā Dānijā, tā citās valstīs.

Cik sarežģīta ir dāņu valoda?

 

Tas, cik ātri izdosies iemācīties dāņu valodu, ir ļoti individuāli. Liela nozīme būs tam, cik ļoti pats esi gatavs ieguldīties – cik stundas un enerģijas esi gatavs veltīt mācībām. Tāpat svarīga ne tikai apņēmība un motivācija, bet arī spēja praktiski pielietot valodu ne tikai mācību ietvaros.

Dāņu valoda tiek ierindota starp visgrūtāk apgūstamajām valodām, galvenokārt tās izrunas dēļ, jo valodā ir vairāk nekā 20 patskaņu. Attieksmes starp skaņām un fonēmām ir sarežģītas, tām iespējamas vairākas fonoloģiskās interpretācijas.

Tomēr ārpus izrunas dāņu valoda nav nemaz tik grūta. Tai ir samērā vienkārša gramatika, tikai viena darbības vārda forma, lietvārdus loka divos locījumos (nominatīvs, ģenitīvs) un lieto divos skaitļos (vienskaitlis, daudzskaitlis), un tie pieder vienai no divām dzimtēm (kopdzimte, nekatrā dzimte).

Tā kā dāņu valoda pieder ģermāņu valodu grupai, dāņu valodā būs daudzi atpazīstami radniecīgi vārdi, un vārdu secība teikumā tiek veidota līdzīgi angļu valodai.

Dāņu valodas kursi Skrivanek