fbpx

Norvēģu valodas izplatība

 

Norvēģu valoda ir Norvēģijas valsts valoda, kur tajā runā aptuveni 5 miljoni cilvēku, bet bez Norvēģijas valoda izplatīta arī Zviedrijā un Dānijā, jo norvēģu, zviedru un dāņu valodu savstarpējā saprotamība ļauj viegli apgūt šīs valodas.

Norvēģu valodas zināšanas sadarbību veidošanā

 

Lai arī Norvēģijā lielākā daļa cilvēku ļoti labi runā angliski un daļa norvēģu arī vācu valodā, veidojot sadarbības projektus ar Norvēģijas iestādēm un uzņēmumiem, norvēģu valodas zināšanas būs tikai ieguvums.

Latvijas un Norvēģijas sadarbība ir plaša un daudzveidīga, sākot no aizsardzības un ekonomikas jomām, beidzot ar kultūru un izglītību. Norvēģijā pat ir Latvijas ārējā ekonomiskā pārstāvniecība, kas atbalsta Latvijas uzņēmēju eksportu un uzņēmējdarbības uzsākšanu. Tāpat sadarbība ar Norvēģijas organizācijām plaši attīstījusies dažādos kultūras un izglītības projektos starp skolām, bibliotēkām un muzejiem, kā arī mākslā – teātrī, kino, mūzikā, vizuālajā mākslā un dizainā.

Izglītība Norvēģijā

 

Norvēģijas augstākā izglītība pazīstama ar augstiem akadēmiskajiem standartiem, inovatīvām mācību metodēm un ciešām, neformālām attiecībām starp studentiem un pasniedzējiem. Norvēģijas universitātēs un augstskolu koledžās iespējams apgūt interesantus mācību priekšmetus, turklāt ārvalstu studentiem pieejams arī plašs mācību kursu un programmu klāsts angļu valodā.

Ārvalstu studenti kā galvenos iemeslus, kāpēc mācīties Norvēģijā, min to, ka tā ir droša, mierīga, bet arī tehnoloģiski attīstīta valsts un sabiedrība. Norvēģijā iegūta izglītība viennozīmīgi var uzlabot karjeras iespējas gan Norvēģijā, gan citās valstīs, tostarp atgriežoties Latvijā.

Nereti arī Latvijas studenti izvēlas mācīties vai doties apmaiņas braucienā uz kādu no Norvēģijas augstskolām, un norvēģu valodas zināšanas būs ieguvums gan mācību procesā, gan ikdienas dzīvē, labāk iepazīstot ar skaistajām dabas ainavām bagāto valsti, tās cilvēkus un kultūru. Turklāt lielākoties Norvēģijas augstskolās studentu dzīve ir ļoti dinamiska, notiek dažādi pasākumi un aktivitātes, kad komunicēt ar vietējiem studentiem norvēģu valodā būs jo īpaši vērtīgi, izrādot cieņu pret valsti, kurā uzturies.

Cik sarežģīta ir norvēģu valoda?

 

Norvēģu valoda tāpat kā zviedru un citas skandināvu valodas tiek uzskatīta par vieglāk apgūstamu tiem, kuri pārvalda angļu valodu. Norvēģu valodā ir daudz ar angļu valodu radniecīgu vārdu un gramatikas likumu, arī teikuma struktūra un vārdu secība tiek veidota līdzīgi.

Tāpat norvēģu valoda būs vieglāk apgūstama vācu vai holandiešu valodas pratējiem, jo norvēģu valoda kā ziemeļģermāņu valodu grupai piederoša tiek salīdzināta ar vācu valodas gramatikas vienkāršotu versiju, savukārt holandiešu valodas rakstība ir tuva norvēģu valodai.

Lielākais izaicinājums – norvēģu valodas izruna

 

Norvēģu valodas apguvē viens no lielākajiem izaicinājumiem var būt vārdu izruna un uzsvaru nozīme tajā. Dažkārt nepareizi lietots uzsvars maina vārda nozīmi, tāpat ir daži burti, kuru izruna mainās atkarībā no vietas vārdā. Taču nevajag baidīties sākumā kļūdīties izrunā, norvēģiem tas nebūs nekas jauns, viņi ir pieraduši dzirdēt dažādi izrunātus vārdus un lūgt savam ārvalstu sarunu biedram precizēt, ko viņš vēlējies teikt.

Norvēģu valodas kursi Skrivanek