fbpx

Igauņu valoda un tās izplatība

 

Īsumā par igauņu valodu

Igauņu valoda ir urāliešu valodu virssaimes, somugru valodu saimes, Baltijas jūras somu valodu grupas valoda, un runātāju skaita ziņā igauņu valoda ir divsimt pasaules izplatītāko valodu starpā un trešā izplatītākā urāliešu valoda pēc ungāru un somu valodas.

Igauņu valoda ir dzimtā valoda aptuveni 1,1 miljonam cilvēku pasaulē – ap 887 tūkstošiem cilvēku Igaunijā un ap 200 tūkstošiem ārpus Igaunijas, tostarp Somijā, Amerikas Savienotajās Valstīs, Kanādā, Zviedrijā, Krievijā un Austrālijā.

Sociolingvistiskais statuss

 

Igauņu valoda ir Igaunijas vienīgā valsts valoda. Kopš 2004. gada igauņu valoda ir arī viena no Eiropas Savienības oficiālajām valodām. Tā tiek pilnvērtīgi izmantota visās sociolingvistiskajās jomās, piemēram, valsts un pašvaldību darbā, izglītībā, zinātnē, informācijas tehnoloģijās utt.

Igauņu valodas dialekti

 

Arī igauņu valodā joprojām vērojami dialekti un izloksnes. Reģionālie dialekti parasti tiek iedalīti ziemeļu (austrumu, vidus, rietumu un salu dialekti), dienvidu (Tartu apkaimes jeb Tartu dialekts, Veru apkaimes jeb veriešu dialekts un Vīlandes apkaimes jeb mulgi dialekts) un ziemeļaustrumu (vairāk runā Ziemeļigaunijā, Somijas līča krastā, austrumos no Tallinas) grupā.

Latvijas un Igaunijas divpusēja sadarbība

 

Ja vēl šaubies, vai mācīties igauņu valodu, – Latviju un Igauniju kā kaimiņvalstis saista gana cieša sadarbība dažādās jomās un nozarēs, kur tavas igauņu valodas zināšanas būs tikai pluss. Abām valstīm ir kopīgas intereses Baltijas jūras reģionā un cieša partnerība ES un NATO ietvaros, kā arī sekmīga praktiskā sadarbība izveidojusies starp valstu parlamentiem, nozaru ministrijām, pašvaldībām un nevalstiskajām organizācijām.

Jaunākajā Igaunijas un Latvijas sadarbības programmā 2021.–2027. gadam kā galvenie mērķi un intereses izvirzīti:

Cik sarežģīta ir igauņu valoda?

 

Saskaņā ar ASV Ārlietu dienesta institūta datiem igauņu valoda ir ļoti sarežģīta valoda un tiek uzskatītā par piekto visgrūtāk apgūstamo valodu pasaulē, kam tūlīt seko radniecīgā somu valoda, tāpēc vieglāk būs apgūt kādu no šīm valodām, vienu no tām jau zinot.

Pirmās frāzes, lai dotos ceļojumā, varēsi apgūt ātri, bet, ja vēlies runāt un rakstīt igauņu valodā vidējā līmenī, mācības var aizņemt no viena līdz trim gadiem, bet, lai sasniegtu akadēmisko līmeni, vismaz piecus līdz septiņus gadus.

Protams, viss atkarīgs no tā, cik daudz laika un darba ieguldīsi igauņu valodas apguvē. Vislabāk, ja igauņu valodas kursi tiek papildināti, ieviešot igauņu valodu arī savā ikdienā: lietojot medijus, kā TV, radio, ziņu portāli, sociālo mediju platformas, lasot grāmatas un klausoties mūziku igauņu valodā.

Igauņu valodas kursi Skrivanek