Krievu valodas izplatība un runātāju skaits

 

Krievu valoda ir otrā izplatītākā dzimtā valoda Latvijā un ceturtā runātākā valoda pasaulē. Līdz ar to mūsdienu konkurences apstākļos krievu valodas ieraksts CV ir priekšrocība biznesa vidē un darba tirgū. Arī uzņēmumi Latvijā joprojām novērtē krievu valodas prasmes, izvēloties darbiniekus.

Protams, krievu valodas zināšanas sekmē karjeras iespējas ne tikai Latvijā, bet arī Krievijā un citās Austrumeiropas zemēs, kā arī Ķīnā, Ziemeļkorejā, Kubā un vairākās Dienvidamerikas valstīs, kas senāk bija ciešā Padomju Savienības sociālekonomiskajā ietekmē. Tāpat arī daudzvalodu valstī ASV vairākos štatos ir lielas kopienas, kur dominē krievu valoda.

Bagātīgā kultūras bagāža

 

Viena no krievu valodas zināšanu priekšrocībām ir piekļuve ļoti bagātai kultūrai. Lai arī daudzi krievu literatūras darbi ir tulkoti latviešu valodā, vispilnasinīgāk gan apjomīgos romānus, gan jo īpaši dzeju var izbaudīt oriģinālvalodā. Krievu valoda ir skaista un emocionāla valoda ar bagātīgu un daudznozīmīgu vārdu krājumu, ļaujot vienam vārdam dažādos kontekstos izskanēt ar citu saturu. Kaut vai lasot tikai krievu literatūras klasiku – Ahmatovas, Bulgakova, Buņina, Čehova, Dostojevska, Puškina darbus –, būsi nodrošinājis lasāmvielu krietnam laikam.

Ar literatūru krievvalodīgā kultūra nebeidzas – dažādu žanru mūzika, teātris, balets, operas, vizuālie mākslinieki, popkultūras un estrādes skatuves mākslinieki, kino filmas, seriāli, televīzijas raidījumi un šovi – katra gaumei un interesei var atrast saturu krievu valodā.

Atspēriens, lai apgūtu citas slāvu grupas valodas

 

Mūsdienās ir vairāk nekā 20 slāvu valodas, ko tradicionāli iedala trīs apakšgrupās. Austrumslāvu grupai bez krievu valodas pieder arī baltkrievu un ukraiņu valoda. Pie rietumslāvu valodu grupas pieder, piemēram, poļu, čehu, slovāku valoda, bet pie dienvidslāvu – slovēņu, horvātu, maķedoniešu valoda. Mūsdienu valodnieki gan norāda, ka dalījums apkšgrupās ir drīzāk ģeogrāfisks, nevis raksturo valodu līdzīgumu.

Lai arī starp daudzajām slāvu valodām ir dažādas atšķirības gan gramatiski, gan fonētiski, apgūstot krievu valodu kaut vai pamatzināšanu līmenī, tev būs vieglāk apgūt arī citas slāvu valodas. Tātad krievu valodas kursi ir sākums veselai valodu bagātībai, kas lieti noderēs, dodoties uz šīm valstīm, kur nereti angļu valodas zināšanu līmenis ir salīdzinoši zems.

Cik ātri var apgūt krievu valodu?

 

Krievu valodu uzskata par vienu no visgrūtāk apgūstamajām valodām un pēc sarežģītības ierindo vienā kategorijā ar tādām valodām kā japāņu, ungāru, poļu un čehu valoda. Aprēķināts, ka valodas apguvei nepieciešamas vismaz 1100 mācību stundas, lai brīvi sarunātos krievu valodā.

Krievu valoda ārpus nodarbību laika

 

Tas, cik ātri izdosies iemācīties krievu valodu, ir ļoti individuāli. Liela nozīme būs tam, cik ļoti pats esi gatavs ieguldīties, kā arī svarīgas tavas esošās krievu valodas zināšanas un spēja tās praktiski pielietot arī ārpus mācībām.

Vislabāk krievu valodu lietot ne tikai nodarbību laikā, bet arī savā ikdienā regulāri veltīt laiku valodas apguvei – lasot grāmatas, skatoties filmas, klausoties podkāstus un mūziku, tādējādi tiks attīstīts tavs krievu valodas vārdu krājums un veidosies izpratne par teikumu uzbūvi un izrunu.

Tāpat Latvijā, ņemot vērā krievvalodīgo īpatsvaru, vislabāk apgūt krievu valodu, komunicējot ar kādu krievu valodā. Tas ļaus nostiprināt prasmes un zināšanas, ko būsi ieguvis akadēmiskās stundas laikā.

Krievu valodas kursi Skrivanek

 

Vārda uzsvars maina tā nozīmi

 

Interesanti fakti par krievu valodu

Latviešu valodā esam raduši uzsvērt vārda pirmo zilbi, taču citās valodas, tostarp krievu, ir jāiemācās, kura vārda daļa jāuzsver. Turklāt jāņem vērā, ka vārda nozīme atkarībā no uzsvara dažkārt mainās. Piemēram, ja frāzē я плачу uzsvars ir uz pēdējā vārda burta, tā nozīmē “es maksāju”, bet, to izrunājot ar uzsvaru uz vārda vidusdaļu un burtu “a”, tiks pateikts “es raudu”.

Krievu valodas diena par godu Puškinam

 

Krievu valodas diena tiek atzīmēta 6. jūnijā. No 2010. gada Apvienoto Nāciju Organizācija šo dienu velta krievu valodas kultūras pasākumiem, lasījumiem, lugām un mūzikai, tostarp godinot dzejnieku Aleksandru Puškinu, kurš tiek uzskatīts par mūsdienu krievu literatūras tēvu.

Kāpēc atšķiras skaitļa 40 apzīmējums

 

Arī krievu valodā skaitļus līdz 100, kas dalās ar 10, veido, pievienojot skaitļa nosaukumam vārdu “desmit” (двадцать – divdesmit, тридцать – trīsdesmit utt.), taču izņēmums ir četrdesmit – сорок. Izrādās, 40 nosaukums veidojies vēsturiski. Senatnē сорок bijusi tirdzniecības vienība un apzīmēja speciālā audumā, kura nosaukums bija сорок, ietītas 40 kažokādas.

Krievu valodas bagātais vārdu krājums

 

Krievu valoda ir bagātāko literāro valodu sarakstā – tiek lēsts, ka valodā ir apmēram 130 000–150 000 vārdu. Tāpat kā latviešu valodā, arī krievu valodā no vārdiem var veidot jaunus vārdus, piemēram, no viena lietvārda var izveidot īpašības vārdu, apstākļa vārdu, darbības vārdu, kā arī deminutīvu.

Senā tēva vārda tradīcija

 

Krievu valodā ir tēva vārds, ko iepazīstoties vai dokumentos norāda kā vidējo vārdu. Tā ir sena tradīcija, ko izmanto joprojām, īpaši, formālā komunikācijā, tādējādi izrādot cieņu.

Krievu valodas vārdi Ginesa rekordu grāmatā

 

Krievu valodas izruna nereti sākotnēji sagādā grūtībās arī garo vārdu dēļ. Ginesa rekordu grāmatas veidotāji 2003. gadā tajā iekļāva 35 burtus garo krievu valodas vārdu превысокомногорассмотрительствующий, kas nozīmē “apcerīgs”, taču valodā ir ķīmisko vielu nosaukumi, kas ir vēl garāki.

Daudzās zilā nokrāsas krievu valodā

 

Ja citās valodās zilās krāsas nianses tiktu raksturotas ar “gaiši zils”, “tumši zils”, tad krievu valodā ir dažādi vārdi, kas raksturo zilo krāsu un tās toņkārtu – синий tumši zilajiem toņiem, savukārt голубой gaišākiem toņiem.

Kā svešvalodas apgūt daudzveidīgi un efektīvi

 

Svešvalodu apguve

Sākotnēji jaunas valodas apguve var šķist neiespējams uzdevums, taču valodu eksperti uzskata, ka vienkāršākas sarunvalodas prasmes svešvalodā iespējams apgūt pat nedēļā, bet valodas pamatus – vairākos mēnešos. Visticamāk, ne uzreiz varēsi lasīt daiļliteratūru jaunā valodā, taču neatlaidīga un regulāra valodas prasmju attīstīšana pamazām palīdzēs sasniegt arvien labāku zināšanu līmeni.

Nebaidīties izmantot jauno valodu

 

Viens no biežākajiem šķēršļiem, apgūstot valodu, ir bailes to praktiski pielietot jau no paša sākuma. Cilvēkiem nereti trūkst pārliecības un ir neērti kļūdīties, taču, kad runa ir par svešvalodas apmācību, viena no svarīgākajām atziņām ir runāt un vēlreiz runāt. Mācību laikā iegūtas teorētiskās zināšanas vien neļaus pēkšņi sākt runāt labā, raitā valodā. Jārēķinās ar kļūdām izrunā un teikumu konstrukcijās un pārpratumiem vārdu izvēlēs, taču tikai šādi valodas prasmes attīstās.

Valodu eksperti arī norāda, ka sākumā ir ļoti labi izmantot sarunvalodas vārdnīcas, tiešsaistes aplikācijas, kad palīdz ātri atrast nepieciešamo vārdu un frāzi, kad sarunājaties vai rakstāt valodā, ko apgūstat. Tāpat arī dažādas online valodu apmācības, kur iespēja komunicēt ar cilvēkiem, kuriem šī ir dzimtā valoda, palīdzēs apmācību laikā iegūto nostiprināt.

Valodas ievīšana ikdienas ieradumos

 

Jo vairāk iedziļināsies valodā un dzīvosi ar to ikdienā, jo straujāks būs progress. Ja ikdienā klausies mūziku, radio, podkāstus un sarunu šovus – izvēlies to darīt svešvalodā, ko apgūsti. Iespējams, skatoties iecienīto seriālu, vari nomainīt subtitrus šajā valodā. Ja interesējies par kulināriju vai kādu sporta veidu, noteikti, ka valodā, ko pašlaik mācies, var atrast Youtube kanālus, blogus un online žurnālus. Tāpat iespējams pārslēgt sociālo mediju platformas, mobilo tālruni un citas ierīces uz valodu, kuru mācies.

Kas nav mazsvarīgi – valodas apguves centrā jābūt priekam un interesei, lai jaunā valoda ikdienas dzīvē ienāk organiski un valodas apguve nav slogs vai papildu pienākums. Tu vari izmantot savas parastās ikdienas aktivitātes kā daļu no valodas apguves procesa. Spēlē galda spēles vai datorspēles svešvalodā, iepazīsties cilvēkiem, kuriem šī ir dzimtā valoda vai mācies valodu kopā ar draugiem, rīkojot tikšanās vakarus, kad komunicējat svešvalodā.

Uzzini vairāk par valodas kultūru

 

Valodas izpratne ir vairāk nekā vārdu krājums un gramatikas pamatlikumu pārzināšana. Svarīgi uzzināt arī par kultūru un vēsturi, kas ar to saistīta.

Pētnieki noskaidrojuši, ka bērni labāk iemācās lasīt otrajā valodā, ja viņi saprot valodas kultūru un teksta kontekstu. Zinot kaut ko par valsti, pašreizējiem notikumiem, reliģiskajiem uzskatiem un tradīcijām, iespējams labāk izprast arī valodu, kurā šajā vietā runā. Šāda pieeja palīdzēs arī izvairīties no nepatīkamām kļūdām un pārpratumiem, kas saistīti ar valodu un tās etiķeti.