Kāpēc apgūt spāņu valodu?

 

Spāņu valoda

Spāņu valodā saklausāms šīs valodas runātājiem piemītošais temperaments un sajūtama nepārtrauktā saules klātesamība, tāpēc spāņu valodas kursi kļūs par priekpilnu piedzīvojumu gan tiem, kas plāno doties ceļojumā uz kādu no valstīm, kur pamatiedzīvotājiem spāņu valoda ir dzimtā valoda, gan tiem, kas spāņu valodu vēlas apgūt, lai attīstītu karjeru un profesionālo izaugsmi. Spāņu valodas skanīgums kursa gaitā nemanot ievedīs arī krāšņā kultūrā, bagātinot tavu redzesloku un zināšanas.

Spāņu valodas izplatība

 

Spāņu valoda ir otrā lielākā valoda pasaulē pēc runātāju skaita, turklāt interesanti, ka tā ir izplatīta ne tikai Eiropā un Amerikā, bet arī Āfrikā, Āzijā un pat Okeānijā. Pēc WorldData informācijas spāņu valoda ir dzimtā valoda 457,4 miljoniem iedzīvotāju, bet oficiālā valoda tā ir 21 valstī, tāpēc spāņu valodas zināšanas lieti noderēs ne tikai Spānijas teritorijā, bet arī dodoties uz Meksiku, Kolumbiju, Argentīnu, Bolīviju, Čīli u. c.

Tāpat spāņu valoda ir viena no sešām ANO oficiālajām valodām, kā arī Eiropas Savienības un daudzu citu starptautisku organizāciju oficiālā valoda.

Pieprasījums pēc spāņu valodas tikai aug

 

Spānija vienmēr ir bijusi populārs ceļojumu un ārvalstu studiju galamērķis. Arī spāņu valodas apguve skolās un universitātēs kļuvusi populāra. Turklāt mūsdienās valoda kļūst ļoti populāra Āzijā, kas liecina par tās nozīmi pasaules ekonomikas tirgū.

Spāņu valodas lietošana tiešsaistē pēdējos gados ir pieaugusi par 800 %, kļūstot par trešo biežāk lietoto valodu internetā. Aptuveni 18 miljoni studentu pašlaik mācās spāņu valodu kā svešvalodu. Tiek prognozēts, ka pēc dažām paaudzēm jau 10 % pasaules iedzīvotāju sapratīs spāņu valodu (pašlaik tie ir 6 %).

Spāņu valodā runājošo kultūra

 

Spāņu valoda paver durvis bagātīgai un spilgtai kultūrai, kas palīdzēs kursos apgūtās zināšanas attīstīt arī turpmāk. Spāņu valodas izrunu un runas ritmu vislabāk izpratīsi un apgūsi, klausoties radio un mūziku – vai tas būtu spāņu flamenko, kubiešu džezs, argentīniešu tango vai meksikāņu rokmūzika.

Vērtīgi būs arī skatīties kino spāņu valodā (spāņu telenoveles ir savā žanrā leģendāras!), bet vārdu krājumu un spēju izteikties dažādi bagātinās literatūra – Migels de Servantess vai Gabriels Garsija Markess biezu romānu cienītājiem, bet Frederiko Garsija Lorka un Oktavio Pass tiem, kam tuvāka dzeja.

Atklāj spāņu valodas burvību ceļojot

 

Protams, vislabāk valodas prasmes attīstīt, tās aktīvi izmantojot, un kultūru iepazīt, dodoties uz tās zemi, lai pastāvīgi dzirdētu, kā runā cilvēki, kam spāņu valoda ir dzimtā valoda. Ceļojot spāņu valodas prasmes sarunvalodas līmenī ir gluži vai nepieciešamība, īpaši ārpus lielajām pilsētām.

Spānija gadsimtiem ilgi ir bijusi daudzu civilizāciju dzimtene, un arī mūsdienās tā turpina saglabāt savu multikulturālo demogrāfisko struktūru. Galvenokārt šo daudzveidību rada ceļotāji, kuri apmeklē Spāniju un pārceļas uz to no visas pasaules. Spānija piesaistījusi lielo uzmanību ar savām kristāldzidrajām zilā karoga pludmalēm, klimatu, brīvdienām līdzīgu dzīvesveidu visa gada garumā, dzīvīgo gaisotni un vēsturisko auru.

Aktīvā festivālu kultūra

 

Lieliska iespēja komunicēt ar vietējiem iedzīvotājiem spāņu valodā ir dažādajos svētkos un festivālos, kas ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc Spāniju tā iemīlējuši tūristi. Jebkurā laikā gadā kādā pilsētā vai ciematā atradīsies kāds interesants festivāls. Dažiem no labākajiem festivāliem ir reliģiska un vēsturiska nozīme, savukārt citi vienkārši tiek rīkoti ballītēm un jautrībai.

Cik sarežģīta ir spāņu valoda?

 

Tas, cik ātri izdosies runāt spāņu valodā vismaz sarunvalodas līmenī, atkarīgs no tā, cik stundas nedēļā veltīsi valodas apguvei, bet spāņu valoda tiek uzskatīta par vienu no visvieglāk apgūstamajām valodām pasaulē, jo ir skanīga un viegli izrunājama. Īpaši viegli būs tiem, kas jau pārvalda kādu no romāņu valodām – portugāļu vai itāļu; taču, tā kā spāņu valodas leksiku mūsdienās ļoti ietekmējusi angļu valoda, arī angļu valodas pratējiem ar spāņu valodu vedīsies labi. Spāņu un angļu valodā tiek izmantots arī viens alfabēts un ir līdzīgas gramatikas iezīmes.

Lai iemācītos ikdienas sarunvalodas frāzes, ko parasti vēlas apgūt Spānijas apceļotāji, pietiks ar pāris dienām spāņu valodas kursos. Ja vēlaties iemācīties rakstīto un runāto valodu pamatīgāk, tad tam regulāri jāvelta laiks no viena līdz trim gadiem, bet, lai sasniegtu akadēmisko līmeni, vajadzēs vismaz piecus līdz septiņus gadus.

Spāņu valodas kursi Skrivanek

 

Spāņu valodā runā ātri

 

Interesanti fakti par spāņu valodu

Lionas Universitātes Francijā veiktie pētījumi liecina, ka spāņu valoda ir otrā ātrākā runātā valoda pasaulē ar vidēji 7,82 zilbēm sekundē (japāņu valoda ir pirmā).

Spāņu valodas gramatika veidojās vienā laikā ar amerikas atklāšanu

 

Pirmie spāņu valodas gramatikas teksti tika publicēti jaunatklātās pasaules izpētes laikā. Sava laikmeta ietekmīgākais spāņu humānists Antonio de Nebrija 1492. gadā publicēja pirmos spāņu valodas gramatikas noteikumus. Kristofers Kolumbs ieradās Amerikas kontinentā tā paša gada 12. oktobrī.

Arābu valodas ietekme

 

Pēc latīņu valodas arābu valoda ir nākamā, kas ietekmējusi spāņu valodu. No 718. līdz 1492. gadam, kad tika atkarotas mauru (arābu un berberu) iekarotās zemes un atbrīvotajā teritorijā radās spāņu karalistes, spāņu valodā tika absorbēti daudzi arābu vārdi. Mūsdienu spāņu valodā ir aptuveni 4000 arābu izcelsmes vārdu.

Vienādi rakstāmi vārdi ar dažādu nozīmi

 

Daži lietvārdi spāņu valodā tiek rakstīti vienādi, taču maina to nozīmi, ja tiek lietoti ar citu gramatisko dzimti. Piemēram, el cura (priesteris) un la cura (ārstēšana) vai el pendiente (auskars) un la pendiente (nogāze).

"Es tevi mīlu" var pateikt divos veidos

 

Ne velti spāņu valoda tiek uzskatīta par romantisku valodu. Spāņu valodā ir divas frāzes, kā pateikt “es tevi mīlu”. Te quiero ir vairāk ikdienišķa frāze, ko galvenokārt izmanto draudzīgās attiecībās, savukārt Te amo tiek teikta starp mīļotajiem un tuviem ģimenes locekļiem.

"Dons kihots" otrā visvairāk tulkotā grāmata

 

Migela de Servantesa “Dons Kihots” ir otrā visvairāk tulkotā grāmata pēc Bībeles. Romāns tulkots vismaz 50 valodās, un tiek lēsts, ka pārdots 500 miljonos eksemplāru, pārspējot Čārlza Dikensa stāstus.

Neskatoties uz to, ka tas bija vislabāk pārdotais romāns jau tad, kad bija tikko izlaists, Migels de Servantess pats ar grāmatu gandrīz neko nenopelnīja. Interesanti, ka Servantess ir pabijis ieslodzījumā, un tiek uzskatīts, ka šis laiks viņu iedvesmoja romānam par ekscentrisko Alonso Kihano, kurš, salasījies bruņinieku stāstus, nolemj par tādu kļūt, lai cīnītos par taisnīgumu pasaulē.

Katru gadu 23. aprīlī tiek atzīmēta spāņu valodas dienas, kas ir arī Migela de Servantesa nāves diena 1616. gadā. UNESCO šo dienu iedibināja 2010. gadā, kopš tā laika organizējot aktivitātes spāņu valodā runājošajos reģionos visā pasaulē. Viens no populārākajiem notikumiem ir Migela de Servantesa romāna “Dons Kihots” lasīšana.

Izsaukuma un jautājuma zīmes ne tikai teikuma beigās

 

Atšķirībā no vairuma citu valodu spāņu valodā ir apgrieztās jautājuma un izsaukuma zīmes, lai uzsvērtu teikuma jautājošo vai izsaukuma daļu, piemēram, ¿Cómo te llamas? (Kā tevi sauc?). Šis uzsvara izvietojums teikuma vidū ir unikāls, un to var atrast tikai valodās, kas tieši atvasinātas no spāņu valodas, piemēram, galisiešu valodā.

Spāņu valoda bija diplomātijas valoda

 

Spāņu valoda līdz 18. gadsimtam bija viena no svarīgākajām diplomātiskajām valodām tādās valstīs kā Francija, Itālija vai Lielbritānija. Pateicoties Spānijas ietekmīgajai impērijai un līdz ar to arī ekonomiskajai un militārajai nozīmei, spāņu valoda tika izmantota visā pasaulē, jo īpaši reģionos ar attīstītu tirdzniecību.

Kā spāņu valodu apgūt daudzveidīgi

 

Lai spāņu valodu izdotos iemācīties ātri un viegli, vislabāk to darīt daudzveidīgi. Svarīgi, ka ne tikai mājās atkārto to, ko apguvi kursa nodarbībā, bet arī ienes valodu savā ikdienā, bet pats galvenais – nebaidies kļūdīties. Daudz un regulāri lieto spāņu valodu, neuztraucoties par izrunas neprecizitātēm vai nepareizām gramatiskām konstrukcijām, un mēģini katru jauno vārdu uzreiz iegaumēt, izprot tā nozīmi kontekstā.

Atrodi spāņu valodas sarunu biedru online

 

Valodas apguves pamatā ir četras prasmes: klausīšanās un runāšana ir valodas zināšanu aktīvā daļa, lasīšana un rakstīšana – pasīvā. Lai arī skolā nereti sāk ar pasīvo valodas prasmju attīstīšanu, labākais veids, kā apgūt valodu, ir runāt tajā arī tad, kad vārdu krājums ir ļoti ierobežots. Ja nevari šobrīd doties uz Spāniju, izmanto online vides iespējas un atrodi kādu sarunu vai vēstuļu draugu sociālajos tīklu grupās vai valodu apguves forumos, kuram spāņu ir dzimtā valoda.

Lasi un klausies spāņu valodā

 

Labākā motivācija ir aizrautība. Atrodi grāmatu, žurnālu vai online medijus, kas tevi uzrunā un šķiet interesanti. Lasot spāņu valodā, praksē ieraudzīsi un labāk izpratīsi valodas gramatiku. Nevajag uztraukties, ka viena lappuse aizņem daudz vairāk laika nekā tas būtu dzimtajā valodā. To var darīt nesteidzoties, pievēršot uzmanību teikumu uzbūvei un izrakstot jaunus vārdus.

Tev nav arī uzreiz jāsāk ar daiļliteratūru, sākumā droši izvēlies kādu izklaidējošu žurnālu, komiksu vai izdevumu par sev tuvu hobiju. Vienkārši interneta mediji un blogi ar nelieliem rakstiem palīdzēs iemācīties sarunvalodu un pat jaunāko slengu, kas noderēs, kad sarunāsies ar spāņu valodā runājošajiem.

Savukārt dodoties pastaigās, braucot auto vai darot mājas darbus, vislabāk klausīties radio, podkāstus, sarunu raidījumus vai vlogus spāņu valodā. Atliek vien atrast kanālus ar sev tuvu saturu un tēmām!