Kā izvēlēties valodu skolu?

Valodu skola – vieta, kur apgūt jaunas valodas un izprast kultūras

Valodu kursi ir interešu izglītības veids, kas pieejams ikvienam, kurš vēlas vai nu apgūt jaunu valodu, vai arī padziļināt savas zināšanas kādā jau zināmā svešvalodā. Savukārt valodu skola ir vieta, kas piešķir jaunu nozīmi vārdam “valodu kursi” – tajā tiek apgūta ne tikai valoda, bet arī kultūras pamati. Latvijā valodu kursus piedāvā vairāki desmiti dažādu institūciju. Lasi tālāk, lai uzzinātu vairāk par valodu kursu veidiem un pieejamajām nodarbību iespējām!

Valodu kursi saskaņā ar NACE klasifikatoru atbilst izglītības kategorijai P85.5.9 – Cita veida izglītība. Par līdzekļiem, kas ieguldīti valodas apguvē, var atgūt pārmaksāto iedzīvotāja ienākuma nodokļa daļu – 23% no summas, kas nepārsniedz 215 eiro gadā. Tie ir 49,45 eiro. Arī vecāki, kuru bērni apgūst kādu valodu interešu pulciņa veidā, var saņemt pārmaksāto IIN daļu. Jo vairāk valodu cilvēks jau prot, jo vieglāk ir apgūt jaunas valodas. Valodu skolu piedāvāto pakalpojumu klāsts nebūt neaprobežojas ar gramatikas likumu iekalšanu, tieši tādēļ tas ir vispopulārākais valodu mācīšanās veids.

Valodu skolu piedāvātie pakalpojumi

Valodu skola vai valodu kursi parasti saistās ar valodas apguvi grupās, taču tas nebūt nav vienīgais veids. Katrā organizācijā, kas piedāvā apgūt valodu, iespēju klāsts atšķiras atkarībā no specifikācijas – universitātes vairāk pievērsīsies akadēmiskajai gramatikai grupu nodarbībās, vēstniecības – valodas apguvei reizē ar kultūru neformālākā veidā.

 

Dažādi pakalpojumi, kas pieejami valodu skolās:

  • kursi svešvalodu pasniedzējiem;
  • IH sertifikāta iegūšana pasniedzējiem, kas apliecina tiesības strādāt ar bērniem, pusaudžiem vai pirmsskolas vecuma bērniem;
  • kursi bērniem atkarībā no vecuma, kas pielāgoti skolas mācību programmai;
  • valodas zināšanu uzlabošanas programmas ārzemēs starptautiskas nometnes veidā;
  • valodas kursi ārzemēs pieaugušajiem;
  • privātas nodarbības;
  • nometnes;
  • nodarbības, lai sagatavotos IELTS vai TOEFL eksāmenam;
  • intensīvie kursi ātrai valodas apguvei;
  • valodu apguve virtuālā vidē;
  • valodu apguve attālināti, saņemot mācību materiālus pa e-pastu.

Universitāšu piedāvātie valodu kursi ir daudz specifiskāki. Piemēram, Latvijas Universitātē var apgūt sanskritu iesācēja līmenī, bengāļu, hindi un farsi valodu, kā arī, piemēram, kursu “Ievads Indijas klasiskajā mūzikā un tās filozofiskajā pasaules uztverē”. Savukārt Rīgas Tehniskā universitāte piedāvā kursus, kuros var apgūt terminoloģijas izstrādes principus, teksta analīzi un praktisko gramatiku.

Vēl kāda vieta, kur vērsties, meklējot informāciju par valodu apguves iespējām, ir dažādu valstu vēstniecības. Piemēram, Francijas vēstniecības paspārnē Latvijā darbojas Francijas institūts, kas popularizē franču valodu un kultūru, piedāvājot dažādus pasākumus institūta Mediatēkā, savukārt Japānas vēstniecības vietnes sadaļā Kultūra/Japāņu valoda ir pieejams plašs resursu klāsts japāņu valodas apguvei tīmeklī.

Skrivanek Baltic Valodu skola piedāvā daudzus no nosauktajiem pakalpojumiem gan privātpersonām, gan uzņēmumiem, turklāt svešvalodu mācības tiek rīkotas, izmantojot unikālo, Skrivanek patentēto, EFFECTO mācību metodi:

Valodu skolu veidi

Organizācijas, kas piedāvā valodu apguvi, var iedalīt atsevišķos veidos pēc noteiktiem parametriem – kam tās ir paredzētas, kāds ir organizācijas veids.

Pēc pakalpojuma saņēmēja

Valodu skola uzņēmumiem – valodu kursi tiek organizēti konkrēta uzņēmuma vai iestādes darbiniekiem.
Valodu skola privātpersonām – ikviena privātpersona var pieteikties valodas kursiem. Nodarbību uzsākšana vairumā valodu skolu tiek sākta, kad pieteicies minimālais interesentu skaits, un tas ir atšķirīgs dažādās valodu skolās.

Pēc organizācijas veida

Arī valodu skolu veidi ir dažādi, ko var iedalīt pēc primārās organizācijas, kas piedāvā pakalpojumu:

  • nevalstiskās organizācijas;
  • daudzprofila uzņēmumi, kas nodrošina dažādus ar valodu jomu saistītus pakalpojumus;
  • atsevišķu valstu vēstniecību piedāvātie kursi vai organizācijas, kas darbojas vēstniecības paspārnē (kā, piemēram, Francijas institūts)
  • īpaši valodu mācību centri;
  • virtuālās skolas, kas piedāvā apgūt valodu e-apmācību veidā vai pa pastu, kas bija populāri pirms pārdesmit gadiem;
  • individuāli pasniedzēji, kuri pasniedz vai nu klātienē, vai attālināti un ir reģistrējušies kā pakalpojumu sniedzēji.

Tev nav jāgaida pirmdiena, jauns mēnesis vai jauns gads, lai apgūtu kādu sen interesējošu svešvalodu. Sākt vari jau tūlīt – vispirms izvēlies svešvalodu, kura interesē, pēc tam noskaidro savu esošo šīs valodas zināšanu līmeni. Kad tas ir izdarīts, atrodi kursus, kuri atbilst nākamajam zināšanu līmenim, un piesakies!