15 ieteikumi, kas palīdzēs iemācīties angļu valodu

15 ieteikumi, kas palīdzēs iemācīties angļu valodu

Kaut 20 minūtes, bet mācies katru dienu

Jebkurās mācībās pats galvenais ir nemitīga prakse. Daudz vērtīgāk būs, ja veltīsi angļu valodas apguvei neilgu laiku katru dienu, nevis viļņveidīgi pavadīsi pie grāmatām pusi dienas, bet tad atkal aizmirsīsi to visu garās pauzēs.

Paskaties uz savu dienas, nedēļas, mēneša plānu un reālistiski ieplāno katru dienu laiku, ko veltīsi angļu valodas apguvei. Ja jūties noguris pēc darba, pārskati to, ko apguvi iepriekšējā dienā vai noskaties kāda izklaidējoša TV šova epizodi angļu valodā, galvenais ir nezaudēt konsekvenci, jo, kad izlaižam vienu dienu, pavisam viegli ir izlaist arī otro un trešo, un tu jau zini, cik grūti ir ko atsākt no jauna…

Izvirzi reālistiskus mērķus

Sākot mācīties angļu valodu, saproti, kas ir galvenais mērķis – kādu angļu valodas zināšanu līmeni vēlies sasniegt, kādas prasmes attīstīt. Pēc tam izveido mācību plānu un izvirzi īstermiņa mērķus un uzdevumus, lai biežāk varētu svinēt uzvaras. Pats galvenais – dari to reālistiski, apzinoties, cik daudz brīvā laika tev ir, jo mums gribas būvēt gaisa pilis, bet nesasniedzami mērķi ātri kliedē prieku un motivāciju.

Atbilstoša mācību rutīna

Kad esi noskaidrojis, ko vēlies sasniegt mācībās, laiks izveidot savai personībai un dzīvesveidam atbilstošu rutīnu. Tikai tu pats vislabāk zini, kādas metodes un mācīšanās paņēmieni tev palīdz apgūt ko jaunu un kas ir ērti iekļaujams tavā ikdienā. Atceries, kā mācījies skolas laikā, bet esi atvērts arī jauniem veidiem, kā nostiprināt zināšanas. Galvenais piefiksēt, kas tev sagādā prieku un aizrautību, bet kas vedas grūtāk, lai varētu sabalansēt savu mācību rutīnu.

Padomā arī, kurā dienas laikā vislabāk mācīties angļu valodu. Tu esi rīta vai pēcpusdienas cilvēks? Daži cilvēki ir visproduktīvākie agri no rīta un pēcpusdienā jau jūtas saguruši, kamēr citiem nepieciešams laiks, lai smadzenes iesiltu, un vislabāk koncentrējas pat nakts stundās.

Seriāli, kino filmas, raidieraksti, mūzika – skaties un klausies to visu angļu valodā

Angļu valodā svarīga ir pareiza vārdu izruna, citādi var izveidoties virkne pārpratumu. Klausoties cilvēkos, kuriem angļu valoda ir dzimtā valodā, veidojas izpratne gan par valodas uzbūvi un etiķeti, gan par skanējumu un izrunu. Noteikti tev jau ir virkne iemīļotu TV seriālu, šovu un raidījumu, kuriem atliek noņemt tulkojuma un titru opciju, lai pilnībā fokusētos uz angļu valodu.

Ļoti labs veids, kā mācīties valodu, ir klausīties raidierakstus, intervijas, radio raidījumus pa ceļam uz darbu, strādājot dārzā vai dodoties vakara pastaigā. Ja sākumā ir grūti uztvert sacīto, iestati atskaņošanu lēnāk. Tas var palīdzēt ātrāk apgūt jaunu vārdu krājumu un gramatiku. Turklāt iegūsi ne tikai angļu valodas zināšanas, bet arī uzzināsi kaut ko jaunu par citām sev interesējošām tēmām.

Atrodi angļu valodas sarunu biedru online / tiešsaistē

Valodas apguves pamatā ir četras prasmes: klausīšanās un runāšana, lasīšana un rakstīšana. Lai arī skolā nereti sāk ar gramatikas likumiem, labākais veids, kā apgūt valodu, ir runāt tajā arī tad, kad vārdu krājums ir ļoti ierobežots. Arī rakstīšana ir lielisks veids, kā izmantot jaunu vārdu krājumu un izprast gramatiku. Mēģini katru dienu kaut ko uzrakstīt. Tas ir arī labs veids, kā pamanīt savu progresu.

Mūsdienās būtu grēks neizmantot online / tiešsaistes iespējas, atrodot sociālo tīklu grupās vai valodu apguves forumos sev sarunu vai vēstuļu draugu. Vislabāk tādu, kuram angļu valoda ir dzimtā valoda. Angļu valoda runātāju skaita ziņā ir nākamā lielākā valoda pasaulē pēc ķīniešu un spāņu valodas, un kopā visā pasaulē angļu valoda ir dzimtā valoda vairāk nekā 400 miljoniem cilvēku, tāpēc noteikti atradīsies kāds, kurš labprāt kļūs par tavu angļu valodas sarunu biedru.

Lasi visu, kas nonāk tavās rokās

Mācību grāmatas un dažādi uzdevumi ir svarīgi un palīdzēs apgūt angļu valodu, bet nevajadzētu aprobežoties ar to vien. Angļu valoda mums ir visapkārt ikdienā. Klasiskā literatūra, avīzes un žurnāli, interneta vietnes, e-pasti, sociālo mediju plūsma, pat buklets viesnīcā un informācija uz brokastu pārslām – vajag lasīt visu, kas nonāk tavās rokās. Tas nemanot palīdzēs apgūt jaunus vārdus, izteicienus, idiomas, teikumu struktūru un interpunkciju.

Apgūsti frāzi, nevis atsevišķu vārdu

Valodas brīvība ir spēja bez vilcināšanās runāt pilnos teikumos. Ja angļu valodu mācīsies, apgūstot pa vienam vārdam, to izdarīt būs grūti, jo katrs teikums vārdu pa vārdam būs galvā jātulko no dzimtās valodas angļu valodā. Piemēram, ja mācies vārdu “šovakar”, būtu noderīgi mēģināt iemācīties veselu frāzi: “šovakar, es gatavojos…” Tādā veidā, kad būs nepieciešams apspriest savus vakara plānus, smadzenes jau zinās pusi atbildes un būs mazāk jāminstinās.

Vēl viens svarīgs angļu valodas aspekts ir idiomas un frazeoloģismi, kas ir izplatīti sarunvalodā un palīdzēs, sarunājoties ar tiem, kuriem angļu valoda ir dzimtā valoda. Ja sāksi tulkot katru frāzes vārdu atsevišķi, izlasītais vai dzirdētais liksies pavisam jokains vai aplams, tāpēc, kad sastopies ar idiomām, noteikti noskaidro to nozīmi un mēģini tās iegaumēt.

Izveido savu angļu valodas vārdnīcu

Angļu valodā ir ļoti plašs vārdu krājums, tāpēc vislabāk iegaumē jaunus vārdus ir tos pierakstot, varbūt ir vērts atcerēties skolas laikus, kad burtnīcā bija jāveido vārdnīca. Kad dzirdi vai izlasi jaunu vārdu vai izteicienu, pieraksti to kontekstā – teikumā vai plašāk aprakstot tā nozīmi. Ja esi tomēr viedierīču piekritējs, to pašu var darīt digitāli, izveidojot datni Google Docs.

Atrodi kompāniju, lai kopā apgūtu angļu valodu

Tās var būt gan angļu valodas nodarbības, ko apmeklē divreiz nedēļā, gan angļu valodas sarunu klubs, bet tikpat labi vari mācīties angļu valodā kopā ar kādu draugu, vienam otru atbalstot un mudinot nepadoties, kad pirmais entuziasms ir mazinājies. Mācīšanās kopā ar citu cilvēku būs priekpilnāka un efektīvāka. Varat kopā izveidot mācību plānu, izdomāt interesantus veidus, kā pārbaudīt zināšanas, turklāt motivējošs būs arī sacensību gars.

Online / tiešsaistes kursi pieejami jebkurā vietā un laikā

Mūsdienās jebkurā pasaules malā var piekļūt dažādiem tiešsaistes kursiem, kurus vada angļu valodas eksperti. Pieejamas gan grupu nodarbības, gan individuāli kursi, tāpat daudzas platformas sagatavojušas mācību video un materiālus, lai vari mācīties savā ritmā patstāvīgi. Online / tiešsaistes kursu lielākā priekšrocība ir iespēja pielāgot tos savai ikdienas dzīvei un mācīties sev ērtā vietā un laikā.

Lietotnes angļu valodas apguvei

Šobrīd ir ļoti plašs dažādu lietotņu un mācību programmu piedāvājums, kas palīdz mācīties angļu valodu. Fluenz pieejami pasniedzēju sagatavoti videoklipi, savukārt Duolingo var ērti izmantot viedtālrunī ikdienas praksei, aizpildot brīvo laiku ar kādu mācību uzdevumu angļu valodā. Ja raksti e-pastus vai citādi rakstiski komunicē angļu valodā, labs rīks ir Grammarly. Lietotne ne tikai izlabos gramatikas kļūdas, bet arī būs ļoti labs padomdevējs, kā tekstu pārveidot, uzrakstīt skaidrāk un vienkāršāk. Savukārt, lasot grāmatas un interneta žurnālus angļu valodā, noteikti izmanto kādu online / tiešsaistes vārdnīcu, kur ērti un ātri vari iztulkot vārdus un frāzes, ko nesaproti.

Mācīties var būt jautri

Kad mācāmies ko pieaugušajā vecumā, varam aizmirst par skolas rutīnu. Angļu valodu var mācīties izklaidējoties: galda spēļu vakars vai karaoke angļu valodā draugu lokā, krustvārdu mīklas un anekdošu sadaļa elektroniskajā žurnālā, videospēles un smieklīgi youtube video. Nevajag aizmirst, ka patiesībā valodu mācāmies arī brīžos, kad šķietami nedarām neko “vērtīgu”.

Svarīgi runāt jau tad, kad zini vien pamatfrāzes

Neatkarīgi no tā, cik daudz vārdu un frāžu esi apguvis, nebaidies tās likt lietā un runāt angliski pēc iespējas biežāk. Tas ir ļoti labs veids, kā nemitīgi trenēt un pārbaudīt savas valodas prasmes. Arī Skrivanek angļu valodas kursos pedagogi jau pirmajās nodarbībās aicina studentus runāt, lai studenti efektīvi nostiprinātu teorētiski iegūtās valodas prasmes un uzreiz mācītos tās lietot praksē.

Ieplāno ceļojumus

Ceļot ir labāks veids, kā apgūt angļu valodu. Nav noslēpums, ka angļu valoda ir pasaulē plašāk lietotā valoda, tāpēc varēsi attīstīt savas angļu valodas prasmes dažādos galamērķos atkarībā no savām vēlmēm un iespējām, sākot no Apvienotās Karalistes un beidzot ar Austrāliju. Vislabāk, ja ceļosi viens vai draugu kompānijā, bet patstāvīgi, nevis caur tūrismu aģentūru, jo tā kopā ar draugiem varat ne tikai kopā izplānot sev interesantu ceļojuma programmu, bet arī trenēt savu angļu valodu, risinot visus jautājumus un problēmas paši.

Sagādā sev izaicinājumus

Seko līdzi savām angļu valodas prasmēm un progresam un ik pa laikam pārbaudi un izaicini sevi. Dažkārt neērta situācija, kur esi spiests runāt, lasīt, klausīties angļu valodā ārpus savas komforta zonas, ir viens no labākajiem veidiem, kā iemācīties angļu valodu, jo esi spiests sasprindzināt savas zināšanas un koncentrēties.

Mēģini pasūtīt ēdienu restorānā, aprunājies ar kādu angļu valodā runājošo saviesīgā pasākumā, uzņem pie sevis apmaiņas studentu vai darbā piesakies sagaidīt ārvalstu viesus. Galvenais būt drosmīgam un nebaidīties kļūdīties. Kļūdas mācību procesā ir neaizbēgamas, bieži gadās pieļaut arī vienu un to pašu kļūdu, taču pasakies ar smaidu kādam, kurš tevi izlabo, un mēģini piefiksēt vārdus, izrunas un gramatikas nianses.