fbpx
Cik ātri iespējams iemācīties jaunu svešvalodu?

Cik ātri iespējams iemācīties jaunu svešvalodu?

Jaunas valodas apguves process – tas, cik viegli vai grūti un ātrā vai ilgā laikā izdodas uzlabot izvēlētās valodas zināšanas – ikvienam ir atšķirīgs. Mācīšanās ir atkarīga no ļoti dažādiem faktoriem, kā katra vajadzībām un priekšzināšanām, dzimtās valodas un mērķa valodas atbilstības, mācību vides. Sākotnējo entuziasmu visu mācību laiku jāpavada arī vēlmei, motivācijai un atdevei – cik laika, darba un enerģijas esi gatavs ieguldīt mācībās.

Pētījumi liecina, ka valodas zināšanu progress ne vienmēr ir lineārs, attīstot savas prasmes stabili un konsekventi. Dažkārt izdodas pavisam ātri iegūt valodas pamatprasmes, un students pēc dažām nodarbībām var runāt vienkāršos teikumos, taču pēc tam nepieciešams krietni vairāk laika un pūļu, lai pārietu uz vidējo zināšanu līmeni. Vai otrādi – jaunā valoda sākotnēji šķiet grūta un gribas jau padoties, bet, kad izdevies pārvarēt pirmās nodarbības un izveidojas kaut neliela izpratne par valodas struktūru un skanējumu, mācīties kļūst arvien vieglāk. Arī jāsaprot, ka valodas apguve nekad nebeidzas, un – tāpat kā ar dzimto valodu – vienmēr ir jauni vārdi, frazeoloģismi, izteicieni, sarunvalodas slengs, ko apgūt.

Faktori, kas ietekmē valodas apguvi

Mūsu kognitīvās prasmes un valodu izjūta

Jau bērnībā mēs attīstām runas, lasīšanas, klausīšanās un rakstīšanas prasmes dažādos tempos. Cilvēka dabiskās spējas lietot un apgūt valodu atšķiras atkarībā no jau esošajām kognitīvajām prasmēm. Tāpat kā mūzikas instrumenta spēlēšanā, dažiem cilvēkiem ir lielāka dabiskā spēja apgūt valodu nekā citiem, tomēr kā jebkurā jomā, vienlaikus, kad nolemjam mācīties ko jaunu, pats svarīgais ir darbs un prakse.

Valoda, ko gribam apgūt

Valodas pēc to sarežģītības tiek iedalītas vairākās kategorijās, un laiks un pūles, kas jāvelta valodas apguvei, var ievērojami atšķirties. Dažām valodām ir unikāls alfabēts un rakstība, ritms, gramatikas noteikumi un izruna. Būsim godīgi – tādas valodas kā ķīniešu vai arābu valoda Eiropas iedzīvotajiem, kas izmanto latīņu alfabētu, būs daudz grūtāk apgūt nekā, piemēram, spāņu vai angļu valodu.

Mērķi un motivācija mācīties valodu

Kādi ir tavi mērķi, gaidas un motivācija, mācoties jaunu valodu? Šie faktori ir vissvarīgākie, mēģinot noskaidrot, cik ilgs laiks nepieciešams, lai varētu brīvi runāt svešvalodā. Dažkārt nepieciešami tikai svešvalodas pamati, piemēram, ceļotājiem, kuri vēlas jautāt norādes, saprast ēdienkarti vai draudzīgi parunāties ar cilvēkiem, kurus satiek svešā valstī. Citiem svarīgi iegūt augstākas valodas zināšanas, lai nodarbotos ar uzņēmējdarbību ārvalstīs, vēl kādi vēlas nokārtot eksāmenu, lai pārceltos uz valsti, kurā runā attiecīgajā valodā. Apgūstot jaunu valodu, jāsāk ar to, ka saproti, kādu zināšanu līmeni vēlies sasniegt, piemēram, gada laikā, lai mācību programma un turpmākās darbības būtu vieglāk izplānojamas.

Faktori, kas ietekmē jaunas valodas apguvi

Angļu valoda – svešvaloda Nr. 1

Jebkura valoda ir bagātība, bet mūsdienās viena no populārākajām un pieprasītākajām valodām visā pasaulē ir angļu valoda, kas runātāju skaita ziņā ir nākamā lielākā valoda pēc ķīniešu un spāņu valodas (angļu valoda ir oficiālā valsts valoda 39 valstīs, bet vēl 19 valstīs tā ir dzimtā valoda daļai iedzīvotāju). Angļu valodas mācības nekad nebūs veltas – angļu valodas zināšanas paaugstina konkurētspēju darba tirgū, paplašina redzesloku, ļauj dibināt starptautiskus kontaktus un iepazīt jaunus cilvēkus, kā arī lieti noder dažādu citu zināšanu apguvē, turklāt tā ir starptautiskā tūrisma valoda un paglābs teju jebkurā ceļojumā. Angļu valodas zināšanas ir būtisks priekšnosacījums, lai iegūtu darbu starptautiskā uzņēmumā vai ārzemēs, bet biznesā – lai paplašinātu tirgu un sadarbības iespējas ārpus savas valsts. Ne velti angļu valoda iekļauta izglītības programmā jau no agra vecuma.

Cik ātri iespējams apgūt angļu valodu?

Pieņemts, ka, veltot angļu valodas apguvei vismaz piecas stundas dienā septiņas dienas nedēļā, tikai gada laikā iespējams no iesācēja bez priekšzināšanām kļūt par akadēmiskā līmeņa angļu valodas lietotāju. To, cik viegli vai grūti būs mācīties, ietekmēs arī esošās angļu valodas zināšanas un citu valodu prasmes (savu angļu valodas zināšanu līmeni var noskaidrot mūsu mājaslapā, aizpildot bezmaksas testu), kā arī spēja organiski izmantot valodu ikdienā. Vieglāk mācīties angļu valodu būs tiem, kuri jau runā kādā no ģermāņu valodām – vācu, spāņu vai franču valodā. Lai valoda organiski nostiprinātos, tai jāvelta kaut 30 minūtes katru dienu. Lasi grāmatas, skaties filmas un seriālus, klausies raidierakstus angļu valodā, attīstot vārdu krājumu un izpratni par teikumu uzbūvi un izrunu. Šādi varēsi apgūt arī frazeoloģismus un izteicienus (english idioms), kurus lieto cilvēki, kam angļu valoda ir dzimtā valodā.

Angļu valodas kursi Skrivanek

Pie mums atradīsi angļu valodas kursus pieaugušajiem dažādos formātos – angļu valodu iespējams apgūt, izvēloties grupu vai individuālas nodarbības gan klātienē, gan online / tiešsaistē jebkurā valodas zināšanu līmenī (A1–C1), tostarp uzlabojot savas angļu valodas prasmes konkrētam mērķim un izveidojot īpašus angļu valodas kursus sava uzņēmuma darbiniekiem.

Skandināvu valodas – lielisks sākums jaunai karjerai

Arvien vairāk paplašinās sadarbība ar skandināvu valstīm, tāpēc atbilstošas valodu zināšanas būs lielisks bonuss, gan strādājot uzņēmumos, gan darbojoties dažādos projektos. Zviedru, norvēģu un dāņu valoda pieder pie ziemeļģermāņu valodu grupas, un tiek uzskatīts, ka, apgūstot vienu no šīm valodām, arī citas vismaz pamata līmenī ir saprotamas.

Ja proti angļu vai vācu valodu, zviedru un norvēģu valodu apgūsi vieglāk, jo tajās ir daudz ar angļu valodu radniecīgu vārdu un gramatikas likumu. Tiek uzskatīts, ka, lai brīvi runātu zviedru valodā, nepieciešamas vismaz 750 akadēmiskās stundas. Norvēģu valodas apguvē lielākais izaicinājums ir izruna un uzsvaru nozīme tajā – nepareizi lietots uzsvars maina vārda nozīmi, un ir daži burti, kuru izruna mainās atkarībā no vietas vārdā. Dāņu valoda tiek ierindota starp visgrūtāk apgūstamajām valodām – galvenokārt arī tās izrunas dēļ. Dāņu valodā ir vairāk nekā 20 patskaņu, un attieksmes starp skaņām un fonēmām ir sarežģītas, bet gramatika turpretī ir samērā vienkārša.

Skaistā franču valoda un skanīgā spāņu valoda

Nevar noliegt, ka franču valoda skan valdzinoši! Franču valoda ir viena no bagātākajām, skanīgākajām un romantiskākajām valodām pasaulē, kurā skaisti izklausās jebkura frāze. Franču valodai vēsturiski bijusi liela loma, un joprojām, neskatoties uz angļu valodas dominanci, franču valoda ir viena no retajām valodām, ko māca katras valsts kādā no izglītības iestādēm. ASV Ārlietu dienesta institūts angliski runājošajiem franču valodu ierindojis pie viegli apgūstamajām valodām. Tiek uzskatīts, ka vidēji nepieciešamas 24 nedēļas (600 mācību stundas), lai apgūtu šo valodu.

Savukārt, ja vēlies ienest kādu temperamenta dzirksti, apgūsti spāņu valodu. Lai iemācītos ikdienas sarunvalodas frāzes, ko parasti vēlas apgūt Spānijas apceļotāji, pietiek pat ar pāris dienām spāņu valodas kursos. Īpaši, ja pārvaldi jau kādu no romāņu valodām – portugāļu vai itāļu. Spāņu valodas leksiku mūsdienās ļoti ietekmējusi angļu valoda, tāpēc arī angļu valodas pratējiem ar spāņu valodu vedīsies labi. Šī valoda noteikti ienesīs prieka dzirksti tavā ikdienā.

Kādas valodas var mācīties Skrivanek

Mūsu valodu mācību centrā var apgūt ne tikai populārākās valodas – angļu, franču, itāļu , krievu, norvēģu, spāņu, zviedru –, bet individuāli kopā ar mūsu pedagogiem iespējams mācīties arī igauņu, lietuviešu, dāņu, ukraiņu, poļu, arābu valodu un daudzas citas. Atliek tikai sazināties ar mums, un kopā mēs īstenosim tavas ieceres.